Question: I need the answers for (e) to (l) please and thank you The table below defines the precedence relationships and element times for a new

I need the answers for (e) to (l) please and

I need the answers for (e) to (l) please and

I need the answers for (e) to (l) please and thank you

The table below defines the precedence relationships and element times for a new assembled product. Annual demand for the product will be 126,000 units. The uptime efficiency=96%. The line will operate one 8 hours-shift/day, 6 shifts/wk. The repositioning time is 0.1 min. Manning level is 1.0 for all stations. Work element Te (min) Te (min) Immediate predecessors Work element 6 Immediate predecessors 3 1 0.5 0.6 0.3 1 7 0.4 4,5 N 3 0.8 1 8 0.5 3,5 4 0.2 2 9 0.3 7,8 5 0.1 2. 10 0.6 6,9 Determine (a) Total work content time = Twc = 4.3 min (b) Hourly production rate = Rp = 50.48 units/hr (c) Cycle time = Tc = 1.41 min (round to two digits after decimal point) (d) Theoretical minimum number of workers = w* = 3 (e) Available service time = Ts = min (1) Actual number of workers/stations using the Most following tasks Rule = (g) Total Ideal Time = min/cycle (h) Ideal time of station # 2 = min (1) Repositioning efficiency = (round to two digits after decimal point) 0 Line Balance efficiency = (k) Balance delay = (1) Overall Labor efficiency = (round to two digits after decimal point) The table below defines the precedence relationships and element times for a new assembled product. Annual demand for the product will be 126,000 units. The uptime efficiency=96%. The line will operate one 8 hours-shift/day, 6 shifts/wk. The repositioning time is 0.1 min. Manning level is 1.0 for all stations. Work element Te (min) Te (min) Immediate predecessors Work element 6 Immediate predecessors 3 1 0.5 0.6 0.3 1 7 0.4 4,5 N 3 0.8 1 8 0.5 3,5 4 0.2 2 9 0.3 7,8 5 0.1 2. 10 0.6 6,9 Determine (a) Total work content time = Twc = 4.3 min (b) Hourly production rate = Rp = 50.48 units/hr (c) Cycle time = Tc = 1.41 min (round to two digits after decimal point) (d) Theoretical minimum number of workers = w* = 3 (e) Available service time = Ts = min (1) Actual number of workers/stations using the Most following tasks Rule = (g) Total Ideal Time = min/cycle (h) Ideal time of station # 2 = min (1) Repositioning efficiency = (round to two digits after decimal point) 0 Line Balance efficiency = (k) Balance delay = (1) Overall Labor efficiency = (round to two digits after decimal point)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!