Question: If you are using a p - chart to analyze percent ( % ) ( % ) defective data with a constant subgroup size

If you are using a p-chart to analyze percent (%) defective data with a constant subgroup size of 100, and the overall average is 12%(i.e., p-bar =0.12), what would be the control limits for the p-chart?
A UCL =0.217, LCL =0
B UCL =0.13, LCL =0.11
C UCL =0.152, LCL =0.088
D UCL =0.217, LCL =0.023
E UCL =0.152, LCL =0

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!