Question: III - 5 . A mixture of 7 5 % H 2 and 2 5 % N 2 ( molar basis ) is contained in

III-5. A mixture of 75%H2 and 25%N2(molar basis) is contained in a tank at P=800atm and T=-70C. Estimate the specific volume of the mixture in 1.mol-1 using Kay's rule
Given :-Generalized Compressibility Chart
-Critical constants :
H2,TC=41K;,PC=18.4atm
N2,TC=126.2K;,PC=33.5atm
 III-5. A mixture of 75%H2 and 25%N2(molar basis) is contained in

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!