Question: il. Find P(X > 397) by getting the area under the normal curve. 1 0.5000 0.5800 P(X > 397) = P(z > 1.16) = 0.5000

 il. Find P(X > 397) by getting the area under thenormal curve. 1 0.5000 0.5800 P(X > 397) = P(z > 1.16)

il. Find P(X > 397) by getting the area under the normal curve. 1 0.5000 0.5800 P(X > 397) = P(z > 1.16) = 0.5000 + 0.3770 = 0. 1230 or 12.30% 5. State the final answer. The probability that the mean of the bill for 15 residents will be greater than P397 is 0.1230 or 12.30%.Below is a problem related to the concepts we have explored in this module, as well as the solution and answer to what is being asked in the problem. However, there are exactly 10 distinct mistakes in the details of the solution given (excluding the final answer). Identify each of the mistakes by encircling these below then write the correct details beside each. Problem: The average water bill in a residential area is P385 for the month of April. The standard deviation is P40. If the amounts of the water bills are normally distributed, find the probability that the mean of the bill for 15 residents will be greater than P397. Solution: Steps Solution 1. Identify the given information. H = 397 0 =40 X = 385 N = 15 2. Identify what is asked P(X

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!