Question: Inventory = 1,250 COGS = 7,200 A/R = 4,000 Revenues = 8,000 Purchases = 5,500 A/P = 3,200 Refer to the information above. What is
Inventory = 1,250
COGS = 7,200
A/R = 4,000
Revenues = 8,000
Purchases = 5,500
A/P = 3,200
Refer to the information above. What is the payables conversion period? Use 365 as the number of days in a year.
| a. | 63.4 | |
| b. | 275.8 | |
| c. | 212.4 | |
| d. | 182.5 |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
