Question: Jane carries a heavy object in two different body positions. If the weight of the object (Fp) is 200N, and the weight of her upper
Jane carries a heavy object in two different body
positions. If the weight of the object (Fp) is 200N, and the
weight of her upper body (Fw) is 450N. In scenario A, she has an
upright posture. Moment arm Lw = 0.02m, Lp = 0.4m. In
scenario B, she leans forward. Moment arm Lw = 0.25m, Lp =
0.5m. Calculate the total torque generated by Fw and Fp about
the lumbosacral joint in these two scenarios.

A B LW Lpf FW 450 N 450 N FW 200 N Fp 200 N FP
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
