Question: Homework: A steel ball weighting 1 kg is dropped from 793m without any velocity. During the fall, the air resis- tance is equal to

Homework: A steel ball weighting 1 kg is dropped from 793m without any velocity. During the fall, the air resis- tance is equal to v, where v is 1 mg-kv=mv' v(0)=0 the velocity of the ball in meters per second. m=1 a. Compute the limiting velocity. g- b. Find the approximate time it takes for the ball to hit the ground if g= 9.8m/s2. by doing partial fractions and with a help of scientific calculator. solve part a then part b.
Step by Step Solution
★★★★★
3.46 Rating (153 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
