Question: Let x1, x2, **** Xn be a random sample of size n = 25 from a normal distribution with variance o =25 Consider testing

Let x1, x2, **** Xn be a random sample of size n = 25 from a normal distribution with variance o =25 Consider testing HO: = 10 against H1: > 10: Assume you get x=11.25. What sample size is required if it is desired to construct a 95% confidence for u with a margin error equal to 3? A. 33 B.11 C.25 D.100
Step by Step Solution
★★★★★
3.28 Rating (148 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
let X X X25 be a ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
