Question: Please consider a 50 x 100 x 300 mm long duct channel. Air flows through the duct with V= 5 m/s and T= 25

Please consider a 50 x 100 x 300 mm long duct channel.

Please consider a 50 x 100 x 300 mm long duct channel. Air flows through the duct with V= 5 m/s and T= 25 C. A stainless steel cylindrical heating element is located in the middle of the duct. Temperature and radius of the heating element are T= 400 C and R= 17 mm, respectively. According to these conditions, please calculate outlet temperature of the air flow and average "wall heat transfer coefficient" of the cylindrical heating element with finite volume approach over Ansys Fluent. 50.00 100.00 300.00

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!