Question: Please show work thanks! load quiz2.pdf (229 KB) 4. (8 pts) A man leaves his house at t = 0 hours for a walk along
Please show work thanks!

load quiz2.pdf (229 KB) 4. (8 pts) A man leaves his house at t = 0 hours for a walk along a straight road, first heading east. His velocity v(t) in km/hour is graphed below (you may assume all segments are linear). v(t ) (a) Write down (do not evaluate) the definite 4 integral, in terms of v(t). for how far he is from his house after 6 hours. 2 Km/hour t, hours O 5 D = -2 -4 (b) How far, and east or west, is he from his house after 6 hours (i.e. displacement)? US
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
