Question: Q 1 . A very thick slab has a uniform concentration of solute A of c 0 = 1 . 0 1 0 - 2

Q1. A very thick slab has a uniform concentration of solute A of c0=1.010-2kmolAm3.
Suddenly, the front face of the slab is exposed to a flowing fluid having a concentration cl=0.20
kmolAm3 and a convection coefficient kc=210-7ms. The equilibrium distribution coefficient
for this system is K=cLici=2.0. The diffusivity in the solid is DAB=410-9m2s. Assuming
that the slab is a semi-infinite solid, calculate the concentration in the solid at the surface, and at
(x=0.01m) from the surface after t=3104s. Also, comment on the direction of the diffusion.
 Q1. A very thick slab has a uniform concentration of solute

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!