Question: Q 1 ) For an NMOS differential pair with a common - mode voltage V C M applied, as shown in figure. Let V D

Q1) For an NMOS differential pair with a common-mode voltage VCM applied, as shown in figure. Let VDD=VSS=2.5V,kn'WL-3mAV2,Vtn=0.7V,I=0.2mA,RD=5k, and neglect channel-length modulation.
(a) Find VOV and VGS for each transistor.
(b)ForCM=0, find Vs,ID1,ID2,VDI, and VD2.
(c) Repeat (b) for VCM=+1V.
(d) Repeat (b) for VCM=-1V.
(e) What is the highest value of VCM for which Q1 and Q2 remain in saturation?
(f) If current source I requires a minimum voltage of 0.3 V to operate properly, what is the lowest value allowed for Vs and hence for Vcm?
Q 1 ) For an NMOS differential pair with a common

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!