Question: Q 6 . In the amplifier circuit below, the transistor has the following properties:V , = Kn Kn = 4 mA / V 3 ,

Q6. In the amplifier circuit below, the transistor has the following properties:V,= Kn Kn=4mA/V3,2=0.1VlVs =168 mrand Vs was measured to be 168mV.(20 pts]a. Find the de values Is, Va, and VD.b. Verify that the circuit is in the proper region of operation for an amplifier.c. Find the small signal parameters (gm and Fo)d. Draw the equivalent small-signal circuit model (ac analysis circuit)e. Calculate the voltage gain, Av = Vo / Vinf. Calculate the overall gain, Gv = Vo / VsigTo receive full credit, you must show/explain ALL steps of your work

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!