Question: Question 3. [20 marks] The figure below depicts a 6 m long rod with diameter = 0.15 m. The rod is discretized into two

Question 3. [20 marks] The figure below depicts a 6 m long

Question 3. [20 marks] The figure below depicts a 6 m long rod with diameter = 0.15 m. The rod is discretized into two elements of equal length numbered 1 and 2 as shown. T 300 C = 0.15 m h 1 3 T 3 m 3 m Not to scale The thermal conductivity in the x-direction of the first and second element is = 150 W/(mC) and K(2) = 400 W/(mC), respectively. The rod has a uniform internal heat source of 400 W/m. Further, a uniform outgoing heat flux out = 12 W/m acts over the whole cylindrical surface of the rod. The temperature at the left-hand end of the rod is maintained constant at 300 C. Heat convection arises only at right-hand end of the rod with convection heat flux h = 25 W/(m. C) and the downstream temperature T = 120 C. Determine (a) [14 marks] the temperature at nodes 2 and 3, (b) [3 marks] the heat flux over element #1, (c) [3 marks] the heat flow rate and the direction at node1.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!