Question: Question 38 2 pts Given: Revenue = $2,000,000; % Contribution margin = 10%; Fixed costs = $100,000. If you increase fixed costs by $50,000 for

 Question 38 2 pts Given: Revenue = $2,000,000; % Contribution margin= 10%; Fixed costs = $100,000. If you increase fixed costs by

Question 38 2 pts Given: Revenue = $2,000,000; % Contribution margin = 10%; Fixed costs = $100,000. If you increase fixed costs by $50,000 for new advertising and % contribution margin stays the same, how much additional revenue is needed to increase net margin dollars by 10%? $600,000 $60,000 $10,000 None of the above Question 36 2 pts You began the year with 100,000 units in stock and ended the year with 150,000 units in stock. Each unit cost you $10 to buy and sells for $15. Cost of goods sold for the year were $6,250,000. Calculate inventory turnover 5.00 4.17 3.33 None of the above

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!