Question: Question 6 ) Consider a CMOS inverter circuit with the following parameters: Vdd = 5 V , VTo,n = 0 . 8 V , VTop

Question 6) Consider a CMOS inverter circuit with the following parameters: Vdd =5V, VTo,n =0.8V ,
VTop=-0.1V, unCox =50uA/v, upCox =20uA/v', lembda=0, Both transistor have a channel length of Ln = Lp =1um. the total output load capacitance of this circuit is Cout =2pF.which is independent of transistor dimensions.
Determine the channel width of the MOS and MOS transistors such that the switching
threshold voltage is equal to 2.2V and the output rise time is Trise =5ns.
ii) Calculate the average propagation delay time Tp

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!