Question: Sales in a caf are normally distributed with a mean of $12 and a standard deviation of $4. A random sample of 25 sales is
Sales in a caf are normally distributed with a mean of $12 and a standard deviation of $4.
A random sample of 25 sales is drawn from the population. What is the probability that the mean of this sample is less than $14?
a, P(Z < 2.5) = 0.5987
b, P(Z < 2.5) = 0.9938
c, P(Z < 2.5) = 0.0062
d, P(Z < 2.5) = 0.4013
e, (Z < 2.5) = 1.0000
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
