Question: Scenario: Consider two utilities X and Y, which are subject to pollution control regulation. They try to maximize their own profit. The price for electricity

Scenario: Consider two utilities X and Y, which are subject to pollution control regulation.

They try to maximize their own profit.

The price for electricity generation received by each utility is $100/MWh.

Assume that each firm produces 1 MWh of power regardless of regulation.

Each utility separately emits 10.0 lbs of NOx/MWh in the absence of regulation.

The regulator wishes to limit total emissions to 14.0 lbs of NOx/MWh.

In other words, the goal is total abatement of 6.0 lbs of NOx/MWh ( because 10 + 10 - 14 = 6)

Utility X has a total abatement cost ofTACx(ax) = 3ax2 and marginal abatement cost of MACx = 6ax

Utility Y has a total abatement cost of TACx(ax) = 8ax2 and marginal abatement cost of MACx = 16ax

Keep in mind that profit is equal to total revenue minus total cost.

1.)Both firms are under a uniform standard, where they evenly split the total abatement.

For each firm, calculate:

oAbatement (ax and ay)

oMAC for the last unit of abatement

oTotal profits

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Economics Questions!