Question: Shaft speed = 1 0 0 0 rpm , Allowable shear stress in shaft = 4 0 MPa, Pulley A mass = 6 kg ,

Shaft speed=1000 rpm, Allowable shear stress in shaft =40 MPa, Pulley A mass =6 kg, Pulley B mass =8 kg, Angle =45 degrees
1. Determine the power transmitted by the pulley system considering minimal loss.
2. Determine, T, the tension in the belt as shown.
3. Draw the BM and SF diagram of the shaft.
4. Find the minimum shaft diameter required at the pulley locations considering only torsional and bending moments and ignoring any axial force effect. Consider Kt = Kb =1.5
5. Find the minimum shaft diameter required at the bearing locations.
Shaft speed = 1 0 0 0 rpm , Allowable shear

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!