Question: Specify any assumptions that you make and provide justification for it . Support your answers with detailed calculations. Use MATLAB. A 1 0 0 m

Specify any assumptions that you make and provide justification for it. Support your answers
with detailed calculations. Use MATLAB. A 100ml of equimolar solution of benzene(1) and
toluene (2) at ambient conditions and 101.33kPa ) is to be enriched to 0.95 mole fraction of
benzene. To do so the solution is flashed at constant temperature, i.e., the pressure is suddenly
reduced below the bubble point pressure and thus, the solution partially evaporates; the vapors
generated are collected separately and condensed. The process is repeated until the mole
fraction of benzene reaches 0.95.
Assume that the system follows Raoult's law, then what is the amount of solution with 0.95 mole
fraction of benzene?
Constants for Antoine equation:
lnPsatkPa=A-BtC+C
Benzene: A1=13.8858,B1=2788.51,C1=220.79
Toluene: A2=13.9987,B2=3096.52,C2=219.48
Ethylbenzene: A3=14.0045,B3=3279.47,C3=213.20
 Specify any assumptions that you make and provide justification for it.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!