Question: Suppose that a specification calls for LSL = 3.0 and USL = 7.0. A sample of 100 parts found an average process output value of
Suppose that a specification calls for LSL = 3.0 and USL = 7.0. A sample of 100 parts found an average process output value of X = 5.75 with sample standard deviation = 0.5. Calculate the process capability index value Cp. Is the process capability value satisfactory (in terms of defect probability)? Should the manager consider any action, if so, what and if not, why not?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
