Question: The answer is B, but how would I get to this answer? Rationale: re = 0.10(1 -0.20) = 0.08, or 8%; rm = 0.08(1 -

 The answer is B, but how would I get to this

The answer is B, but how would I get to this answer?

Rationale: re = 0.10(1 -0.20) = 0.08, or 8%; rm = 0.08(1 - 0) = 8%. 21. If a Treasury note has a bid price of $975, the quoted bid price in the Wall Street Journal would be A) 97:50. B) 97:16. C) 97:80. D) 94:24. E) 97:75. Answer: B Difficulty: Easy Rationale: Treasuries are quoted as a percent of $1,000 and in 1/32s

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!