Question: The compounded payback period for the below cash flow = 6 years. What is the minimum selling price for 2 unit production per hour working
The compounded payback period for the below cash flow = 6 years. What is the minimum selling price for 2 unit production per hour working for 9 hour per day and 300 day per year with rejected part 3% at year 6 knowing that MARR = 12% $8000 $4,000 $7,000 $6,000 $4,000 $2,000 1 2 3 $15,500 $2,000 $5,500 $4,000
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
