Question: the following data is received from your contractor on a projects key component: budgeted cost of work performed (BCWP) = $100 Budgeted cost of work

the following data is received from your contractor on a projects key component: budgeted cost of work performed (BCWP) = $100

Budgeted cost of work scheduled (BCWS) = $200 Actual cost of work performed (ACWP) =100Budget at completion (BAC) = 500

Latest revised estimate (LRE) =900 which one of the earned value management (EVM) metrics can be determined from these data.

a. schedule performance index (SPI) = 2.,0 cost performance index (CPI) = 1.0, to complete performance index [TCPI](BAC) = 2.0

TCP (LRE) =1.0

b. SPI= 0.5, CPI=1.0 TCP(BAC)=2.0, TCP(LRE) = 0.5

c. SPI= 0.5, CPI=1.0 TCP(BAC)= 1.0, TCP(LRE) =0.5

d. SPI= 2.0, CPI=1.0 TCP(BAC)=1.0, TCP(LRE) =.1.0

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!