Question: The liquid phase reaction given below A+B2C is carried out adiabatically in a CSTR. A and B are fed to the reactor at 200C together

The liquid phase reaction given below 


A+B⇔2C 


is carried out adiabatically in a CSTR. A and B are fed to the reactor at 200∘C together with a diluent (with a molar ratio of A:B:D=1:1:3 ). Calculate the reactor volume required to achieve 85% of the maximum allowable conversion using the additional information provided below, if the total molar flow rate is 150 mol/min. 
H (273 K) = -33.5 kJ/mol HB (273 K) = -41.5 kJ/mol H(273 K) = -15.6 kJ/mol HD (273 K) = -9.5 kJ/mol Cps =397 432 460 500 570 650 0.50 0.60 0.70 0.80 0.85 0.90 0.95 0.97 T (K) 272 297 316 352 372 Xe 0.10 0.20 0.30 

H (273 K) = -33.5 kJ/mol HB (273 K) = -41.5 kJ/mol H(273 K) = -15.6 kJ/mol HD (273 K) = -9.5 kJ/mol Cps = 26.5 J/mol.K CpB = 23.5 J/mol.K Cpc = 25 J/mol.K CpD = 29 J/mol.K k = 1.2 L/mol.min and Kc = 2.1@65C EA = 12.5 kJ/mol Vo = 100 L/min

Step by Step Solution

3.32 Rating (137 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!