Question: The parameters of all elements in the circuit shown below are given: R =3.8 k, R2=4.1 K2, R3=4.6 ks, C=4.24 F, and -8.9 V

The parameters of all elements in the circuit shown below are given:

 

The parameters of all elements in the circuit shown below are given: R =3.8 k, R2=4.1 K2, R3=4.6 ks, C=4.24 F, and -8.9 V (the internal resistance of the battery is negligible). ww ww R E S S R3 C R ww The capacitor in this circuit is not charged when, at time t=0, the switch S1 is closed. Then, at time t=33.39 ms, the switch S2 is closed. What is the charge Q(t) on the capacitor at time t=47.78 ms?: Q(t)= | C. What is the current 12(t) in resistor R at time t=47.78 ms?: 12(t)= mA.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!