Question: The yield to maturity on a 1 0 - year Treasury note ( with face value = $ 1 0 0 and annual coupon rate

The yield to maturity on a 10-year Treasury note (with face value =$100 and annual coupon rate =2.625%) is 3.37%. If the price of this Treasury note goes up, its:
I. coupon rate drops below 2.625%.
II. coupon rate rises above 2.625%.
III. yield to maturity drops below 3.37%.
IV. yield to maturity rises above 3.37%.
A. III.
B. IV.
C. I and III.
D. II and IV.
E. I.
 The yield to maturity on a 10-year Treasury note (with face

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!