Question: 7. Desai Inc. has the following data, in thousands. Assuming a 365-day year, what is the firm's cash conversion cycle? Round to the nearest whole
7. Desai Inc. has the following data, in thousands. Assuming a 365-day year, what is the firm's cash conversion cycle? Round to the nearest whole day. Annual sales = $45,000 Annual cost of goods sold = $23.500 Inventory = $4,500 Accounts receivable = $1,800 Accounts payable $2,500
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
