Question: Two conductor wires with currents 11 = 3.4 x 10511 and I2 = 5.6 x 105A are located inside a uniform electric eld _. E

Two conductor wires with currents 11 = 3.4 x 10511 and I2 = 5.6 x 105A are located inside a uniform electric eld _. E = (141j)N/O . The directions of the currents on the conductor wires are shown in the gure right. For the given instant, a charge particle (q = 3.70) is passing at the center of the circle formed by the conductor wires with a velocity 1} = [121' 3.7j)m/s. What is the net force acting on the charged particle for that instant? (Take m = 471'107Tm/A. and R 2 19cm.) Provide your answer with zero decimal place
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
