Question: Two electric charges q1 = 4 x 10-4 C and q2 =-6.5 x 105 C are positioned as follows: Position of charge q1 o
Two electric charges q1 = 4 x 10-4 C and q2 =-6.5 x 105 C are positioned as follows: Position of charge q1 o x1 = 2.4m oy1 = 4.2 m Position of charge q2 o x2 = 104 m o y2=8m What is the magnitude of the force of attraction between these two charges? Write down the numerical value without the unit. Round off your answer to 3 decimal places. Type your answer
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
To calculate the force of attraction between two charges you can use Coulombs law which states that ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
