Question: SORU 2) The 100 N box in the figure slides on the surface with a kinetic friction coefficient of uk = 0.3. The velocity
SORU 2) The 100 N box in the figure slides on the surface with a kinetic friction coefficient of uk = 0.3. The velocity of the box when it is 0.6 m away from the plate is v = 4.5 m / s. Since the box hits the 50 N plate and its movement is prevented by the uncompressed spring withk = 6500 N / m, determine the maximum compression given to the spring. Take the collision coefficient between box and plate e = 0.8. (g=9,81 m/s?) B(Ctrl) - v = 4.5 m/s 0.6 m
Step by Step Solution
★★★★★
3.44 Rating (163 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (2 attachments)
635d60a3617c3_175036.pdf
180 KBs PDF File
635d60a3617c3_175036.docx
120 KBs Word File
