Question: Use the following data : Opening Stock: 1 0 0 units Desired Closing Stock : 5 5 0 units Back order Costs : $ 8

Use the following data :
Opening Stock: 100 units
Desired Closing Stock : 550 units
Back order Costs : $ 80/ unit
In-house production costs : $ 65 per unit
Subcontract Production costs : $ 95 per unit
Inventory Holding costs : $ 13/ unit/ month
Production Capacity=20 units per month per worker
There are currently =90 workers employed
Hiring Costs =900$ per worker
Firing Cost per worker =$1500
Month=6 months (1,2,3,4,5,6)
Forecast Demand for six months
1st month=1890,2nd month=2520,3rd month=3360,4th month=3000,5th month =2520,6th month =2100
Calculate for all 3 strategies given below using above data:
1.Chase (demand matching) strategy
2.Production leveling
3. Subcontracting

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!