Question: Water ( h 1 = 2 5 0 0 W / m ^ 2 * K ) at T 1 = 9 0 deg

Water (h1=2500W/m^2*K) at T1=90\deg C standing in glass beaker(k=0.8 W/m*K) whose inner and outer diameters are D1=7cm and D2=7.5cm respectively.
All things surrounded by glass wool insulation with k=0.032 W/m*K.
Heat is lost to the sorroundings at T2=20\deg C by natural convection. Taking heat transfer coefficient of h2=25W/m^2*K
Something different we have air access for thermometer with diameter 8mm above from glass beaker.(If you cant solve it, please just neglect it.)
Assume that glass beaker is center of insulation cube just like figure uploaded.
Heat transfer is steady, heat transfer is two-dimensional(I hope you can manage it) Thermal properties are constant.
If there are not any useful given properties(my bad), please just assume it.
I want final temperute of water after 20 min with heat transfer and thermodynmaics equations. I experimentally find that Tfnlexp=75\deg after 20min Access for
thermometer
air d(8mm)
d17cm with beaker
d27.5cm
nearly 300ml water
Glass BeakerAccess for
thermometer
air d(8mm)
d17cm with beaker
d27.5cm
nearly 300ml water
Glass Beaker
 Water (h1=2500W/m^2*K) at T1=90\deg C standing in glass beaker(k=0.8 W/m*K) whose

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!