Question: X Company's 2021 budgeted cost function for fixed overhead was C=$225,800. Its budgeted cost function for variable overhead was C=$11.00X, where X is the number
X Company's 2021 budgeted cost function for fixed overhead was C=$225,800. Its budgeted cost function for variable overhead was C=$11.00X, where X is the number of units produced. The following information is also available for 2021:
Master Actual Budget Results Production 10,600 units 11,400 units Total variable costs $116,600 $87,118 Total fixed costs $225,800 $222,840
2. What was the total overhead flexible budget for 2021?
| A: $116,600 | B: $309,958 | C: $312,918 | D: $342,400 | E: $348,240 | F: $351,200 |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
