Question: The acceleration of a particle is defined by the relation a = kt2. (a) Knowing that v = - 8 m/s when t = 0
The acceleration of a particle is defined by the relation a = kt2.
(a) Knowing that v = - 8 m/s when t = 0 and that v = + 8 m/s when t = 2 s, determine the constant k.
(b) Write the equations of motion, knowing also that x = 0 when t = 2 s.
Step by Step Solution
★★★★★
3.32 Rating (164 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
a kt 2 1 dvdt a kt 2 t 0 v 8 ms and t 2 s ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
1221-P-M-K(2179).docx
120 KBs Word File
