Question: The position of an object moving along an x axis is given by x = 3t - 4t 2 + t 3 , where x
The position of an object moving along an x axis is given by x = 3t - 4t2 + t3, where x is in meters and t in seconds. Find the position of the object at the following values of r:
(a) 1 s,
(b) 2 s,
(c) 3 s, and
(d) 4 s.
(e) What is the object's displacement between t = 0 and t = 4 s?
(f) What is its average velocity for the time interval from t = 2s to t = 4s?
(g) Graph x versus tfor 0 < t < 4s and indicate how the answer for (f) can be found on the graph.
Step by Step Solution
3.34 Rating (169 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Using x 3t 4t 2 t 3 with SI units understood is efficient and is the approach we will use but i... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
2-P-M-1D (214).docx
120 KBs Word File
