Question: A heat exchanger is to be designed to heat a flow of molten bismuth from 377?C to 477?C. The heat exchanger consists of a 50
A heat exchanger is to be designed to heat a flow of molten bismuth from 377?C to 477?C. The heat exchanger consists of a 50 mm ID tube with surface temperature maintained uniformly at 500?C by an electrical heater. Find the length of the tube and the power required to heat 4 kg/s and 8 kg/s of bismuth.GIVENSMolten Bismuth flows through a tubeBismuth temperature: Inlet (Tb,in) = 377?C Outlet (Tb,out) = 477?CTube inside diameter (D) = 50 mm = 0.05 mSurface temperature (Ts) = 500?CASSUMPTIONSSteady stateUniform and constant surface temperatureLosses from the heater arenegligible

T.- 500C Blemuth Tain = 377C m =4 kg/s D-0.05 m Toout =477C 8 kg/s or L-?
Step by Step Solution
3.49 Rating (159 Votes )
There are 3 Steps involved in it
At m 4 kgs the Reynolds number is Re Pr 76070 0013 989 The... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
66-E-M-E-H-M-T (1767).docx
120 KBs Word File
