Question: An analytical chemist wanted to use electrolysis to determine the number of moles of cupric ions in a given volume of solution. The solution was
An analytical chemist wanted to use electrolysis to determine the number of moles of cupric ions in a given volume of solution. The solution was partitioned into n = 30 portions of .2 milliliter each, and each of the portions was tested. The average number of moles of cupric ions for the n = 30 portions was found to be .17 mole; the standard deviation was .01 mole.
a. Describe the distribution of the measurements for the n = 30 portions of the solution using Tchebysheff's Theorem.
b. Describe the distribution of the measurements for the n = 30 portions of the solution using the Empirical Rule. (Do you expect the Empirical Rule to be suitable for describing these data?)
c. Suppose the chemist had used only n = 4 portions of the solution for the experiment and obtained the readings .15, .19, .17, and .15. Would the Empirical Rule be suitable for describing the n = 4 measurements? Why?
Step by Step Solution
3.53 Rating (170 Votes )
There are 3 Steps involved in it
First calculate the intervals a b C X s017 001 x 2s 017 002 x 3s 017 003 or 016 to 018 or 015 to 019 ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
879-M-S-D-A (8063).docx
120 KBs Word File
