Question: The rotary screen S is used to wash limestone. When empty it has a mass of 800 kg and a radius of gyration of k
The rotary screen S is used to wash limestone. When empty it has a mass of 800 kg and a radius of gyration of kG = 1.75 m. Rotation is achieved by applying a torque of M = 280 N · m about the drive wheel at A. If no slipping occurs at A and the supporting wheel at B is free to roll, determine the angular velocity of the screen after it has rotated 5 revolutions. Neglect the mass of A and B.
2 m B S A 0.3 m M = 280 Nm
Step by Step Solution
★★★★★
3.42 Rating (171 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Thus 692 rads Ts ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
