Question: A solution is 0.05 M in Cu 2+ , in Hg 2+ , and in Mn 2+ . Which sulfides will precipitate if the solution

A solution is 0.05 M in Cu2+, in Hg2+, and in Mn2+. Which sulfides will precipitate if the solution is made to be 0.10 M H2S(aq) and 0.010 M HCl(aq)? For CuS, Kspa = 6 x 10-16; for HgS, Kspa = 2 x 10-32; for MnS, Kspa = 3 x 107.

Step by Step Solution

3.48 Rating (155 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

To determine which sulfides will precipitate when the solution is made 010 M in HSaq and 0010 M in HClaq you need to compare the solubility product Ks... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Chemistry Principles Questions!