Question: 1. Oil flows across a 1-cm inner diameter (D=2R) pipe at a rate of 2.25dm3/min, with a density of 800kg/m3, and a viscosity of 0.01Pa-s.

1. Oil flows across a 1-cm inner diameter (D=2R) pipe at a rate of 2.25dm3/min, with a density of 800kg/m3, and a viscosity of 0.01Pa-s. Determine a) The average velocity of the fluid within the pipe. b) The velocity at the center of the pipe v=v0(1[Rr]2)Q=0R2rvdr Velocity profile Volume flow rate
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
