Question: 13. The figure below gives the applied force acting on a 2.00 kg particle as it moves it from rest along the x axis

13. The figure below gives the applied force acting on a 2.00 kg particle as it moves it from rest along the x axis from x 0 to x = 9.0 m. F(N) How much work has the force done on the particle as as when the particle reaches a) (3 points) x = 4.0 m? b) (3 points) x = 9.0 m? What is the speed and direction of travel when it reaches c) 12 x (m) 8. -12 (3 points) x = 4. 0 m? d) (3 points) x = 9.0 m
Step by Step Solution
★★★★★
3.59 Rating (152 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
