Question: 2+ 2+ 2+ = Put the Zn piece into 0.20mol.L- ZnSO4 solution and the Cu chip into 0.05mol L CuSO4 solution, known: E (Zn+, Zn)=-0.76V,E

2+ 2+ 2+ = Put the Zn piece into 0.20mol.L- ZnSO4 solution and the Cu chip into 0.05mol L CuSO4 solution, known: E (Zn+, Zn)=-0.76V,E ( Cu2+/Cu)=0.34V. Given: Zn + Cu2+= Zn + Cu (a) Write the reactions of anode and cathode. (b) Calculate the battery electromotive force. will upvote if answering all sub-parts with detailed steps correctly, thank you
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
