Question: 4 Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year, 7 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for

4 Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year, 7
4 Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year, 7 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for $10.75 per bag. The following information is available about these bags. Demand = 100 bags/week Order cost = $58/order Annual holding cost = 25 percent of cost Desired cycle@service level = 90 percent Lead time = 4 weeks (28 working days) Standard deviation of weekly demand = 16 bags Current on-hand inventory is 461 bags, with no open orders or backorders. a. What is the EOQ? What would be the average time between orders (in weeks)? b. What should R be? C. An inventory withdrawal of 10 bags was just made. Is it time to reorder? d. The store currently uses a lot size of 490 bags (i.e., Q = 490). What is the annual holding cost of this policy? Annual ordering cost? Without calculating the EOQ, how can you conclude from these two cal- culations that the current lot size is too large? e. What would be the annual cost saved by shifting from the 490-bag lot size to the EO

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!