Question: 5.2.a A workplace employs 75 workers who work for a total of 150,000 hours in a year. They experience eight lost time injuries for the
5.2.a
A workplace employs 75 workers who work for a total of 150,000 hours in a year. They experience eight lost time injuries for the year, resulting in 65 days off.
Calculate the following:
- Frequency rate.
- Incidence rate.
- Average lost time/ severity rate.
Provide your workings.
8x1,000,000 = 8,000,000 / 150,000
FR =53.33
8x100= 800 / 75
IR = 10.66
65/8
SR = 8.12
You must present these statistics at the next senior management meeting. How you will present this information? Include copies of any graphs or tables that might be relevant.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
