Question: A laboratory test was carried on a wastewater sample yielded the following results BOD = 2 5 0 mg / L , Filtered BOD =

A laboratory test was carried on a wastewater sample yielded the following results
BOD =250 mg/L, Filtered BOD=15 mg/L after 30 min of contact with biomass of MLSS concentration 3000 mg/L. Assume SVI of the contact tank effluent to be 125. Design a contact stabilization process with the following data. Assume all synthesis to take place in stabilization tank and 100% efficiency of settler. The MLVSS/MLSS =0.8
Q =2MLD
Se =15 mg/l
Yt=0.5
Kd=0.1/day
c =8 days
If recycling ratio is reduced by 10%. For the same SVI. Calculate the new steady state biomass concentration in the stabilization tank.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!