Question: A spherical ball ( hollow sphere ) with mass m = 1 . 0 0 kg and radius R = 2 0 . 0 cm

A spherical ball (hollow sphere) with mass m =1.00 kg and radius R =20.0 cm rolls with a speed of v1=5.00 m/s towards a hill of h=2.00m. At the top of the hill it reaches a horizontal plateau, before flying over the edge and landing on the ground some distance d from the bottom of the cliff. (a) What is the speed v2 of the ball after it has rolled up the hill and just before it goes off the cliff? (b) What is the (translational) speed v3 of the ball just before landing?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!