Question: Based on what we read from textbook chapter 1 2 and discussed in class concerning economic order quantity ( EOQ ) , assume a constant

Based on what we read from textbook chapter 12 and discussed in class concerning economic order quantity (EOQ), assume a constant or predictable demand for Hospital BCD's stock of Lysol for disinfecting medical devices, electronics, and equipment. Hence:
EOQ=2DO/(IP +2H)
Where: Price (P)= $5.00/bottle
Aggregate demand (D)=10,000/year
Ordering costs (O)= $4.00/reorder
Interest rate (I)=0.06 risk-free rate
Holding cost (H)= $0.10/bottle
Lead time (lead t)=5 days
As Hospital BCD's finance manager, what did you compute as the EOQ for ordering Lysol?
Group of answer choices
510 units/bottles
400 units/bottles
375 units/bottles
300 units/bottles
220 units/bottles
90 units/bottles
PreviousNext

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!