Question: Consider a copper disc of diameter D = 5 0 mm and length L = 2 5 mm is heated to Ti = 1 0

Consider a copper disc of diameter D =50mm and length L =25mm is heated to Ti =
1000K and cooled by an impinging air stream at T\infty =300K and V =4 m/s. The cooled
surface of the disk has an emissivity of =0.8 and is exposed to large surroundings at
300K. The remaining surfaces of the disk are well insulated, and heat transfer through the
thin supporting rod can be neglected.
Determine the heat transfer rate (in W) from the cooled surface.
Consider a copper disc of diameter D = 5 0 mm and

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!