Question: During a flight test, a 9000-kg helicopter start from rest at t = 0. The acceleration of its center of mass is a =
During a flight test, a 9000-kg helicopter start from rest at t = 0. The acceleration of its center of mass is a = 0.6t i + (1.8 -0.36t) j (m/s) The engineers want to express the total foece on the helicopter at t= 6 s in terms of W, T and L. What are the values of W, T and L? Trayectoria K
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
To find the total force on the helicopter at t 6 seconds in terms of weight W thrust T and lift L we first need to calculate the acceleration at that ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
